Hírek
2012. Március 03. 07:03, szombat |
Belföld
Forrás: OrientPress
A magyar devizatörlesztés kifutása gyengítheti a frankot
A magyarországi devizahitelek végtörlesztése is beleszól az euró-svájci frank devizapáros árfolyamába.
A Volksbank treasury igazgatója a Gazdasági Rádiónak azt mondta, hogy február 29-től, vagyis a frankalapú hitelek rögzített árfolyamú végtörlesztésének kifutásával gyengülni kezdhet a frank, és ez áttételesen a még devizahitellel rendelkezők számára is jó lehet.
Kosárszky Gábor a következőképpen magyarázta az összefüggést. Az elmúlt félévben összességében 2,5 - 3 milliárd eurót érő visszaváltott magyar devizahitel jelenhetett meg a devizapiacon. Ezek eredendően magyarországi svájci frankalapú kölcsönök voltak, de hiába forintba fizették vissza az ügyfelek, azt a bankok előbb átkonvertálták euróba, majd így adták meg a korábbi hitelek fedezetéül szolgáló forrásbankoknak a frankhitelt. Mivel minden esetben euróról svájci frankra történő átváltás is volt, ez automatikusan erősen tartotta a frankot az euróval szemben. Ez a hatás azonban a hét közepével megszűnt.
Kosárszky Gábor szerint ebből pedig az következik, hogy a globális kockázatvállalási hajlandóság növekedésével együtt, emelkedni fog az euró-svájci frank devizapáros (vagyis gyengül a frank). A jelenlegi 1,2060-ról akár 1,25-ig is elmehet a következő hetekben. Ez pedig jó hír azoknak, akik nem fizették vissza frankalapú kölcsönüket, mert akár 220 környékére is lemehet a forint svájci frankkal szembeni árfolyama, amely jelenleg 237-240 között ingázik.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2026. Február 20. 11:00, péntek | Belföld
Hideg idő - Hófúvásra és havazásra figyelmeztet a meteorológia pénteken
Havazásra és hófúvásra kell számítani pénteken a nyugat-dunántúli vármegyékben - figyelmeztetett a HungaroMet Zrt. az MTI-hez pénteken eljuttatott veszélyjelzésében.
2026. Február 20. 07:15, péntek | Belföld
Orbán Viktor: azok zárták el a Barátság kőolajvezetéket, akik fölrobbantották az Északi Áramlatot
Azok zárták el a Barátság kőolajvezetéket, akik fölrobbantották az Északi Áramlatot: ezek az ukránok
2026. Február 19. 11:00, csütörtök | Belföld
Akkumulátoralkatrész-gyárhoz riasztották a tűzoltókat Debrecenben
Debrecen déli ipari övezetében, egy Jedlik Ányos utcai gyárhoz riasztották a tűzoltókat szerda este Debrecenben - tájékoztatta a hajdú-bihari katasztrófavédelmi igazgatóság szóvivője az MTI-t.
2026. Február 19. 11:00, csütörtök | Belföld
843 kilométer közút felújítását tervezik idén
A burkolathibák javítása folyamatos, és ha az időjárás engedi, hamarosan elkezdődhetnek a teljes körű útfelújítási munkák is - közölte a Magyar Közút Nonprofit Zrt. szerdán az MTI-vel.
