Hírek
2011. Július 03. 14:41, vasárnap |
Belföld
Forrás: HírTV
A tbc teret hódít
Egyre inkább terjed a tbc, ugyanis a betegek kényszergyógykezelésére nincs lehetőség. Sokan a kötelező vizsgálatokra se járnak el, és velük szemben semmiféle retorzió nem alkalmazható. A betegség a rossz szociális körülmények között
Tavaly Borsodban duplájára emelkedett a tbc-s megbetegedések száma a korábbi évekhez képest. Bartus Ágnes, az edelényi tüdőkórház főorvosa, az észak-magyarországi régió regionális tüdő szak-főorvosa elmondta, hogy a tbc terjedését alapvetően a szociális helyzet gyorsítja. Borsodban a munkanélküliség is a duplája az országos átlagnak, és nagyon sok a hajléktalan.
A megyei tiszti-főorvos kötelező tüdőszűrést rendelt el a 30 évnél idősebb lakosság körében, de nincs semmilyen szankció. Ugyanis, ha valaki nem megy el a vizsgálatra azt nem lehet kötelezni rá, mivel ma már nincs kényszergyógykezelés. Annyi változás történt csupán, hogy 2011-től kezdve karhatalommal elő lehet vezetni a beteget, de nem lehet erővel ott tartani a kórházban.
Kovács Gábor, a Magyar Tüdőgyógyász Társaság elnöke elmondta, a tbc nem annyira fertőző, mint például a nátha vagy az influenza. Általában a gyengébb immunrendszerrel rendelkezők kapják el és azok között terjesztik akik hosszabb időn keresztül, szorosan egymás között élnek, mint például a hajléktalanok, vagy a családok.
Az együttműködésre hajlandó, a gyógyszereket rendesen szedő betegek 60-80 nap alatt eljutnak oda, hogy nem igényelnek kórházi kezelést, otthon gyógyulhatnak, de akik önkényesen távoznak a kórháztól, sokkal nehezebb helyzetben vannak. Körülbelül a betegek fele távozik néhány hetes, egy-két hónapos kezelés után, amikor még a szervezetükben ki lehet mutatni a bacilusokat. Sokan azért hagyják el idő előtt a kórházat, mert nem bírják ki sokáig alkohol nélkül.
Kovács Gábor szerint ma Magyarországon mintegy 1800 tbc-s betegek tartanak nyilván. Ebből 100-150 beteg nem hajlandó együttműködni, nem megy kórházba, és másokat is veszélyeztet. Állítólag egy készülő újabb rendelet értelmében a kényszergyógykezelésnek is meglesz a lehetősége, vagyis a fertőző tbc-seket kényszerrel lehet majd a kórházban tartani – adta hírül a Kossuth Rádió.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 07. 07:53, szerda | Belföld
A Mercedes Magyarországra hozza az A-osztály gyártását is az idei évtől
A Mercedes Magyarországra hozza az A-osztály gyártását is az idei évtől - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden a Facebookon.
2026. Január 07. 07:50, szerda | Belföld
Havazás - Meteorológia: keleten várható jelentős havazás
Szerdán keleten várható jelentős havazás, csütörtök reggelig további 10-20 centiméter friss hó várható, ezért a HungaroMet Zrt. szerdára több keleti vármegyére másodfokú (narancs) figyelmeztetést adott ki.
2026. Január 06. 07:20, kedd | Belföld
NAV: januártól számos kedvező adóügyi változás lépett életbe
Januártól nemcsak a harminc év alattiak teljes szja-mentessége lépett életbe, hanem a negyven év alatti kétgyermekes anyák is beléptek az szja-mentes körbe, és emelkedett a családi adókedvezmény összege.
