Hírek
2011. Július 13. 07:41, szerda |
Belföld
Forrás: OrientPress
Algákból állíthatnak elő üzemanyagot
Egy egyetemi tanulmány keretein belül a tudósok jelenleg a Bath-ban található római fürdőkben tenyésző algákat vizsgálják, amelyekből a remények szerint a jövőben megújuló bioüzemanyagot állíthatnak elő.
Hasonló tanulmányokat már 20 éve végeznek a szakemberek, a jelenleg életben lévő korlátozások azonban nem teszik lehetővé, hogy a biodízelt széles körben is használhassák az emberek.
A biodízelt az algák sejtjeiből kisajtolt olajból állítják elő - az erre a célra alkalmas algák azonban nagyon kevés helyen nőnek, mivel kizárólag a 25 Celsius-fokos vízben érzik jól magukat. Márpedig azok a területek, ahol a víz hőmérséklete tartósan ilyen magas marad, általában mezőgazdasági tevékenységre is alkalmasak, így az algák csupán pár helyen találhatóak meg - írja a BBC.
A Bath-ban található római fürdőkben azonban hétféle alga is tenyészik, amelyek közül a tudósok jelenleg éppen megpróbálják kiválasztani azokat, amelyek normál hőmérsékleten is megélnek, és amelyek emellett biodízel előállítására is alkalmasak.
Mindezek mellett fontos célja a kutatásnak, hogy megtalálják azokat az algákat, amelyeket könnyebb kiszűrni a vízből, és amelyeknek a sejtfalát is könnyebb áttörni az átlagosnál, mivel így nagy mértékben csökkenthetnék a bioüzemanyag előállítási költségét, ami jelenleg meglehetősen magas.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2026. Július 07. 14:00, kedd | Belföld
Kármán András: a hét második felében megteszik az utolsó uniós jogi lépést az uniós források hazahozatala érdekében
2026. Július 07. 10:00, kedd | Belföld
Társadalmi egyeztetés indult a megye és kormánymegbízott elnevezésekről
Társadalmi egyeztetés indult hétfőn a megye és kormánymegbízott elnevezésekről. Az ezzel kapcsolatos törvénytervezet és az ahhoz kapcsolódó dokumentumok a kormány honlapjáról érhetők el.
2026. Július 07. 07:46, kedd | Belföld
Orbán Viktor: a Tisza minden határt átlép, emberit, erkölcsit, jogállamit
A Tisza minden határt átlép: emberit, erkölcsit, jogállamit - közölte a Fidesz elnöke hétfőn a Facebook-oldalán.
2026. Július 07. 07:41, kedd | Belföld
Magyar Péter: még Isztambulban is nevettek, hogy a Fidesz akar tüntetni a demokrácia mellett
Még Isztambulban is hangosan felnevettek, amikor meghallották, hogy a Fidesz akar tüntetni az alkotmányosság és a demokrácia mellett - közölte a miniszterelnök hétfőn a Facebook-oldalán.
