Városlista
2025. november 8, szombat - Zsombor

Hírek

2021. Október 04. 14:09, hétfő | Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Átalakítja az irányított véradás rendszerét a vérellátó szolgálat

Átalakítja az irányított véradás rendszerét a vérellátó szolgálat

Átalakítja az irányított véradás rendszerét az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ):

az új szabályozás értelmében az eddigi, jól ismert, a közvetlen donor-beteg kapcsolaton alapuló direkt irányított véradás hétfőtől csak a beteg írásos nyilatkozata alapján, és vércsoportegyezés esetén valósulhat meg.

Az OVSZ hétfőn az MTI-hez eljuttatott közleményében hozzátette, hogy szintén október 4-től támogató irányított véradásra is lehetőség nyílik. Ez esetben a véradó és a beteg vércsoportegyezése nem követelmény. A leadott vér az országos készletbe kerül, a kedvezményezett beteg pedig a számára gyűjtött mennyiségnek megfelelően, "becseréléssel", a központi készletből kap számára kompatibilis vérkészítményt.

Ez a forma - ugyanúgy, mint a direkt irányított véradáskor - létrejöhet rokonok, ismerősök körében, de akár, az adatvédelmi szempontok figyelembe vételével, közösségi gyűjtés alapján is, egy megnevezett beteg gyógyulásának támogatására. Támogató véradás esetén a véradónak csak annyit kell tennie, hogy adatfelvételkor egy nyilatkozaton megadja a beteg nevét és taj-számát. A már leadott vért utólag nem lehet beteghez irányítani - hívták fel a figyelmet.

Tudatták: bármelyik vérgyűjtési helyszínen lehet direkt és támogató irányított véradásra jelentkezni. Ezek pontos időpontja, helyszíne megtalálható a www.ovsz.hu/ver/veradasok oldalon. A vérellátó szolgálat arra kér mindenkit, éljen az időpontfoglalás lehetőségével, ahol irányított véradási szándékát is jelezheti.

A véradáshoz személyi igazolvány, lakcím- és taj-kártya szükséges.

Ezek érdekelhetnek még

2025. November 08. 08:38, szombat | Belföld

Orbán Viktor: a rezsicsökkentést sikerült megvédeni, Magyarország teljes szankciómentességet kap

A rezsicsökkentést sikerült megvédeni, a Török Áramlat és a Barátság vezeték esetében Magyarország teljes mentességet kap az orosz energiahordozókra kivetett amerikai szankciók alól

2025. November 08. 08:35, szombat | Belföld

Orbán Viktor: új fejezetet nyitunk a magyar-amerikai kapcsolatokban

Azért vagyunk itt, hogy új fejezetet nyissuk a magyar-amerikai kapcsolatokban - mondta Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Washingtonban, amikor Donald Trump amerikai elnök fogadta a Fehér Házban.

2025. November 07. 07:32, péntek | Belföld

Szijjártó Péter és Marco Rubio kormányközi nukleáris megállapodást írnak alá

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kormányközi nukleáris energetikai együttműködési megállapodást ír alá amerikai kollégájával, Marco Rubióval - közölte a tárcavezető pénteken Washingtonban.

2025. November 07. 07:32, péntek | Belföld

Orbán Viktor: mi győzelemre játszunk