Hírek
2020. November 11. 05:00, szerda |
Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
Az élelmiszerek és az üzemanyagok fékezték az inflációt októberben

Elsősorban az élelmiszerek és az üzemanyagok alacsonyabb árdinamikája következtében októberében az infláció 0,4, míg a maginfláció 0,2 százalékponttal mérséklődött az előző hónaphoz képest
és 3,0 százalékos, illetve 3,8 százalékos volt. Az indirekt adóktól szűrt maginfláció 3,2 százalékos értéket mutatott az előző havi 3,5 százalék után - így értékelte az októberi inflációs adatokat keddi elemzésében a Magyar Nemzeti Bank.
A tartósabb inflációs tendenciákat megragadó jegybank által számított mutatók közül a keresletérzékeny termékek éves inflációja a szeptemberi 3,0 százalékról 2,7 százalékra csökkent, míg a ritkán változó árú termékek inflációja az előző havi 0,1 százalékpont csökkenés után változatlanul 4,0 százalékos maradt októberben.
Az árazási döntéseket az elmúlt hónapokban a koronavírus-járvány következtében nagyobb változékonyság és a szokásostól eltérő szezonális mintázat jellemezte - állapította meg a jegybank elemzése. A nyári hónapok magasabb átárazásait követően szeptembertől erősödtek a dezinflációs hatások - tették hozzá.
Az élelmiszerek inflációja mérséklődött az előző hónaphoz képest, a feldolgozatlan élelmiszerek árindexe a friss gyümölcsök és a burgonya árcsökkenése következtében mérséklődött, míg a feldolgozott élelmiszerek inflációjának csökkenése döntően a tej és a tejtermékek áraihoz kapcsolódott.
Az üzemanyagárak éves indexe az előző hónaphoz képest főként a tavaly októberi üzemanyagár-emelkedés bázishatása következtében mérséklődött.
Az iparcikkek éves inflációja lényegében nem változott októberben, a tartós iparcikkek árindexe az előző hónaphoz képest emelkedett, a nem tartós iparcikkek árindexe több termék együttes árcsökkenése következtében mérséklődött.
A piaci szolgáltatások árai az előző hónaphoz képest 0,1 százalékkal emelkedtek. A korábbi évek átlagánál alacsonyabb havi árdinamikát főként a mobiltelefon, internet szolgáltatások árainak csökkenése okozta - jegyezte meg az MNB.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 21. 07:30, szerda | Belföld
Hosszú távú járatok teljesítésére képes repülőt vett át a Wizz Air
Átvette első, hosszú távú járatok teljesítésére képes Airbus-repülőjét a gyártótól a Wizz Air – közölte a légitársaság kedden az MTI-vel.
2025. Május 21. 07:29, szerda | Belföld
Több mint négyszáz méternyi földkábelt lopott két férfi, egyiküket letartóztatta a bíróság
A bíróság letartóztatott egy férfit, aki társával 410 méternyi, összesen 5,5 millió forint értékű telekommunikációs földkábelt ásott ki és lopott el Tiszabura közelében -
2025. Május 20. 07:21, kedd | Belföld
NAV: még egy napig lehet módosítani az szja-bevallási tervezetet
2025. Május 20. 07:17, kedd | Belföld
Az Integritás Hatóság két uniós támogatással kapcsolatos ügyben is költségvetési csalás miatt tett feljelentést
Két ügyben, összesen mintegy 180 millió forintnyi európai uniós támogatás kapcsán tett feljelentést az Integritás Hatóság költségvetési csalás gyanúja miatt - tudatta a hatóság kommunikációs vezetője közleményben az MTI-vel.