Hírek
2025. Szeptember 11. 07:13, csütörtök |
Külföld
Forrás: MTI
Az EP nagyobb agrártámogatást szeretne a 2027 utáni uniós költségvetésben

Az Európai Parlament nagyobb és külön agrártámogatást szeretne a 2027 utáni, hétéves uniós költségvetésben, valamint kevesebb bürokráciát a gazdáknak és ösztönzőket a környezeti és társadalmi célok eléréséhez
- közölte szerdán az uniós parlament.
Az EP strasbourgi plenáris ülésén a 393 igen, valamint 145 nem szavazattal, 123 tartózkodás mellett elfogadott állásfoglalásban az EP-képviselők kijelentették: az EU közös agrárpolitikáját (KAP) nem szabad más finanszírozási területekkel összevonni, és nem szabad a tagállamok által a mezőgazdaságon kívüli célokra használt szélesebb pénzügyi keret részévé tenni.
Közvetlen jövedelemtámogatást kell fizetni minden aktív, hivatásos gazdának, a területalapú modellt követve
- szögezték le. A vidékfejlesztést a kohéziós politikától függetlenül kell támogatni - húzták alá.
Az állásfoglalás javaslatot tesz a gazdák adminisztratív terheinek csökkentésére és egy olyan rendszer bevezetésére, amely a gazdákat környezetvédelmi és társadalmi célok elérésére ösztönzi. Az ökorendszereknek önkéntesnek kell maradniuk, és javadalmazással kell párosulniuk - írták.
Az EP-képviselők azt szeretnék továbbá, hogy vegyék figyelembe a már alkalmazott gazdálkodási gyakorlatokat, amikor elvárják a gazdáktól, hogy megfeleljenek a földterületek állapotmegőrzésére vonatkozó követelményeknek (GAEC).
A megterhelő gazdaságellenőrzési eljárások minimalizálása érdekében az EP-képviselők szerint a KAP-források felhasználásának nyomon követését műholdas képek és önbevallás alapján kellene elvégezni egy központosított, elektronikus jelentéstételi rendszerben.
A megfelelő mennyiségű és jó minőségű élelmiszerek termelésének biztosítására az EP beruházásokat szorgalmaz a vízmegtartó, -elosztó és -tároló infrastruktúra modernizálására és fejlesztésére, illetve a szennyvíz tisztítására és kezelésére. A gazdáknak ösztönzőket kell adni a biomassza, a mezőgazdasági hulladékok és a melléktermékek hasznosítására - javasolták.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Szeptember 11. 07:20, csütörtök | Külföld
Orosz védelmi minisztérium: nem volt tervbe véve lengyelországi célpontok támadása
Az orosz hadsereg nem tervezte lengyelországi célpontok támadását - közölte szerdán az orosz védelmi minisztérium.
2025. Szeptember 10. 07:37, szerda | Külföld
Izraeli-palesztin - Az izraeli hadsereg elrendelte Gázaváros kiürítését
Az izraeli hadsereg elrendelte Gázaváros teljes kiürítését a hadsereg hamarosan kezdődő hadművelete előtt - jelentette be a katonaság kedden.
2025. Szeptember 09. 07:30, kedd | Külföld
Megbukott a francia kormány a bizalmi szavazáson
Megbukott Francois Bayrou francia miniszterelnök kormánya a hétfői bizalmi szavazáson.
2025. Szeptember 07. 08:46, vasárnap | Külföld
Az ukrán elnök Kijevet javasolta az ukrán-orosz csúcstalálkozó helyszínének
Visszautasította Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Vlagyimir Putyin orosz államfő felvetését, hogy Moszkvában tárgyaljon vele a háború lezárásáról, ehelyett azt javasolta, hogy ő látogasson el Kijevbe.