Hírek
2012. Július 11. 05:00, szerda |
Belföld
Forrás: MTI
Buborékot fújt ki egy haldokló csillag

Buborékot fújt ki egy haldokló csillag, a távoli napot a Hubble űrteleszkóp kapta lencsevégre.
Az U Camelopardalis, vagy U Cam ezerötszáz fényévnyire, a Zsiráf (Camelopardalis) csillagképben, az Északi Pólus közelében található - olvasható a PhysOrg tudományos hírportálon
(http://phys.org/news/2012-07-hubble-red-giant.html).
Az U Cam a ritka típusú széncsillagokhoz tartozik, amelynek légköre több karbont tartalmaz, mint oxigént. A haldokló csillag "üzemanyag-tartalékai" kifogyófélben vannak, és így instabillá válik. Néhány ezer évenként a csillag "felköhög" egy nagy adag gázt, amikor a magja körül lévő hélium fúzióba lép.
A csillag által a legutóbbi "köhögésroham" alatt kibocsátott gáz halovány buborékként látszik a Hubble felvételén. Maga a csillag sokkal kisebb, mint amilyennek a Hubble felvételén tűnik, egyetlen pixelbe is belefér, ahogy ott ragyog a kép központjában. A gázbuborék viszont, amely sokkal nagyobb és haloványabb, mint a csillag, rendkívüli részletességgel látható a képeken. A jelenség általában szabálytalan és instabil, ám az U Cam által "kiköhögött" gáz csaknem tökéletes gömb alakot öltött.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Október 22. 07:04, szerda | Belföld
Szijjártó Péter: Magyarország továbbra is készen áll az amerikai-orosz békecsúcs megrendezésére
Magyarország továbbra is készen áll az amerikai-orosz békecsúcs megrendezésére, ugyanis egyedül ez adna reményt az ukrajnai háború rendezésére, harctéri megoldás ugyanis nem lehetséges
2025. Október 22. 07:03, szerda | Belföld
4,1-es magnitúdójú földrengés volt Csongrád térségében
2025. Október 21. 07:24, kedd | Belföld
Mávinform: ismét korlátozás nélkül közlekedhetnek a vonatok a Keleti pályaudvaron
Elhárították a hibát, ismét korlátozás nélkül közlekedhetnek a Keleti pályaudvarra érkező és az onnan induló vonatok - közölte a Mávinform a honlapján hétfőn kora este.
2025. Október 21. 07:23, kedd | Belföld
Orbán Viktor Szerbia elnökével tárgyalt
Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn hivatalában fogadta Aleksandar Vučićot, a Szerb Köztársaság elnökét - tájékoztatta az MTI-t a Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály.