Hírek
2025. Január 11. 16:00, szombat |
Helyi
Forrás: Magyar Madártani Egyesület
Elindult a Nagy Téli Madárles
A számolásban bárki részt vehet előzetes természetismereti képzés nélkül.
Újra itt a Nagy Téli Madárles! Számold a Magyar Madártani Egyesülettel együttműködve a 2024-2025-ös téli szezonban is a madáretetők és a parkok, kertek madarait december 28. és február 28. között! A számolásban bárki részt vehet előzetes természetismereti képzés nélkül. Az adatok feltöltéséhez nem kell más, mint egy mobiltelefon, vagy jegyzetfüzet. A programok bár egyszerűek, mégis értékes adatokkal segítheted az MME munkáját.
Az adatrögzítés és -beküldés egyszerűsítése érdekében tovább fejlesztették a Turdus nevű (ez a rigófélék tudományos családneve) mobiltelefonos appot is. Ezt eddig csak szakmai adatgyűjtésre használták, de az új modulok bevezetésével mindenki számára elérhetővé vált. Az alkalmazás lényegesen megkönnyíti a megfigyelést, mivel azonnal rögzíti a bevitt adatokat, az eltelt idő mérésével segít tartani a 30 perces időtartamot, de segítséget nyújt a fajok meghatározásában is.
Részletes útmutató
Válassz helyet a megfigyeléshez!
A Nagy Téli Madárles megfigyeléseit elsősorban madáretetők környékén végezzük. Ennek megfelelően olyan helyet válassz, ahol egy madáretető vagy valamilyen természetes táplálkozóhely van, amit a madarak rendszeresen látogatnak a tél folyamán! Fontos az is, hogy legyen egy kényelmes megfigyelő helyed, amelyről jó a rálátás és ahonnan több héten keresztül lehetőséged lesz a madarak számlálására. Ha kiválasztottad a megfigyelés helyét (ahol ülsz vagy állsz), akkor lehetőség szerint az egész szezonban onnan végezd a megfigyeléseket.
Melyik napszakban és mennyi ideig végezz megfigyeléseket?
Lehetőség szerint a délelőtti órákban végezd a számlálást, és minden esetben 30 percig tartson a megfigyelés. Fontos, hogy mindenképpen rögzítsd a számlálások kezdésének időpontját!
Ha a Turdus alkalmazást használod az adatok rögzítésére, akkor elindul az idő mérése, s értesít a számlálás végéről is.
A 30 perc folyamán lehetőség szerint végig a megfigyeléssel foglalkozz! Ha bármi miatt 5-10 perc kimaradna, akkor inkább kezdd újra a számlálást.
Használd a Turdus app-ot vagy a papír adatlapot, majd töltsd fel adataidat!
Minden számlálás során rögzítened kell a megfigyelés adatait. Elsősorban a Turdus mobiltelefonos alkalmazás használatára buzdítunk, hiszen ezzel sokkal könnyebb dolgod lesz! Az alkalmazás azonnal rögzíti a megfigyeléseidet, méri az eltelt időt, segít a fajok meghatározásában és a számlálás végén összesíti is az adataidat. A Turdus elérhető Android és iOS rendszert használó telefonokra és tabletekre is.
Természetesen a hagyományos adatlap is segíti a számlálás adatainak rögzítését, de a papírra lejegyzett adatokat még fel kell tölteni az adatbázisba.
Ne küldd be a papírt hozzánk, mi nem tudjuk rögzíteni az adatokat!
Hogyan határozd meg a megfigyelt madárfajokat?
A madarak azonosítása az etetőnél kritikus fontosságú a rögzített adatok minősége és a Téli madárles sikere szempontjából. Mivel viszonylag kevés madárfaj keresi fel a legtöbb etetőt, ezek a fajok egy kis gyakorlással és gondos megfigyeléssel könnyen meghatározhatók. Javasoljuk, hogy ismerkedj meg az etetők gyakori madaraival, első körben a Téli madárles poszter tanulmányozásával (fent).
Számtalan további lehetőség van a madárfajok megismerésére, kezdve az MME honlap Tudástárában elérhető Magyarország madarai oldalakkal vagy a Madárhatározó app-pal. A Turdus applikáció Téli madárles moduljában is megtalálhatóak a 24 leggyakoribb faj határozását segítő képek, de hosszú távon egy terepi határozókönyv beszerzése sem elvetendő ötlet.
Ha nem tudsz azonosítani egy madarat, írd le, hogyan nézett ki (figyelj a határozást segítő bélyegeire, méretére, jellegzetes formájára, mintázatára és színeire) vagy fotózd le! Jegyezd fel, hogy mikor és hányat láttál, hogy a megfigyelést hozzáadhasd a számláláshoz, ha később azonosítani tudod a fajt.
Hogyan számlálj?
Annak érdekében, hogy a Nagy Téli madárles adatait tudományos kutatásokhoz lehessen használni, minden megfigyelőnek pontosan ugyanúgy kell megszámolnia a madarakat, amelyeket a számlálás 30 perce alatt lát.
A számolás menete a következő:
Használd a Turdus app-ot vagy legyen kéznél a papír adatlap és az útmutató.
Ha a papír adatlapod használod, a megfigyelés megkezdésekor jegyezd fel a dátumot és indítsd el az idő mérését, hogy biztosan 30 percig számlálj. Ha az app-ot használod, erre nem lesz szükség, az app elvégzi helyetted.
Minden alkalommal, amikor egy fajt látsz a kiválasztott helyen, számold meg az egyidejűleg látható egyedek számát minden észlelt faj esetén, és jegyezd fel ezt a számot a számlálólapra vagy írd be új észlelésként az applikációba. (Például, ha először ránézel az etetőre, egy csuszkát és négy széncinegét látsz, jegyezd fel ezeket a számokat a nevük mellé.)
Ha később az adott félórás számlálás során egy faj több egyedét látod egyidejűleg, javítsd át az adatokat a papírodon, hogy a nagyobb számot rögzítsd. (Például, ha később két csuszkát és nyolc széncinegét látsz, módosítsd a csuszkák számát egyről kettőre, a széncinegék számát pedig négyről nyolcra.) Ha az appot használod, javíthatod a számot is, de új észlelésként is felviheted a nagyobb egyedszámot.
Ne add össze a számokat! A számlálás során egyszerre csak az egyes fajok legnagyobb egyedszámát kell rögzítened. Ha ezt a módszert követed, soha nem fogsz egy madarat többször rögzíteni.
Az adott napi számlálás végén az egyidejűleg látott legnagyobb egyedszám lesz a végső számod az egyes fajok esetében, amelyet jelenteni fogsz a Téli madárlesnek.
Számláld meg…
- fajonként az összes egyedet, ami egyszerre látható. Például, ha két házi veréb van az etetőn, és további hat várja a sorát egy közeli bokorban, számold meg mind a nyolcat;
- a madarakat, amelyek vonzódnak a megfigyelési helyhez az általad biztosított élelem vagy víz miatt, még akkor is, ha nem táplálkoznak, esznek vagy fürdenek. Például számold meg az olyan madarakat, mint a karvaly, ami az etetőkre járó madarakkal táplálkoznak, de nem feltétlenül jönnek magára az etetőre;
- a madarakat, amelyek vonzódnak az etetőhelyen tartott gyümölcsökhöz vagy bokrokhoz. Ilyen például a vörösbegy vagy a csonttollú.
De ne számláld…
- a madarakat, amelyek egyszerűen átrepülnek az etetőhely fölött, mint például a ludak vagy a darvak;
- a madarakat, amelyeket a kiválasztott számlálási napokon kívül figyelsz meg
- a madarakat, amelyeket csak sötétedés után hallasz, vagy csak mesterséges fénnyel látsz.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Január 18. 16:00, szombat | Helyi
Tíz ígéret a katasztrofális vasúti állapotok javítására
Hát majd meglátjuk.
2025. Január 18. 13:00, szombat | Helyi
Ösztöndíj pályázatot írt ki a Közi Horváth József Népfőiskola
Pályázati felhívás
2025. Január 18. 09:00, szombat | Helyi
A Magyar Kultúra Napja Vágon
Filmbemutató, versmondó pályázat és termelői vásár.
2025. Január 17. 16:00, péntek | Helyi
Menetrend változások a Sopron-Győr vasútvonalon
Vágányzári menetrend