Hírek
2025. Január 31. 07:53, péntek |
Életmód
Forrás: MT
Először végeztek gyermeken robotasszisztált műtétet Magyarországon
Hazamehetett a Semmelweis Egyetem klinikájáról az a 14 éves lány, akit májdaganata miatt Da Vinci-robottechnikával operáltak; ő az első gyerek Magyarországon, akin robotasszisztált műtétet hajtottak végre
- közölte a Semmelweis Egyetem (SE) csütörtökön az MTI-vel.
A közlemény szerint a beavatkozást a Semmelweis Egyetem Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinikáján végezték el, az operáció során a máj jobb lebenyét távolították el a rosszindulatú elváltozás miatt; az operációt kemoterápia előzte meg.
Hahn Oszkárt, a klinika igazgatóhelyettesét, a műtétet végző sebészt idézve azt írták,
a Da Vinci-robottechnológiával precízebb beavatkozásokat lehet végezni olyan szűk helyeken is, ahol ez más technikákkal nem, vagy csak nagy nehézségek árán lehetséges.
A gyermekeknél - a felnőttekéhez képest kisebb műtéti terület miatt - a hagyományos technikákkal nem mindig jól megközelíthető helyeken is biztonsággal lehet operálni a robotasszisztencia segítségével - tette hozzá a szakember.
Közölték azt is, hogy a Da Vinci-rendszer három fő részből áll: a beteggel a négy karral rendelkező robot érintkezik, az orvos pedig nem a beteg mellett áll, hanem a sebészi konzolnál ülve tart kapcsolatot a robottal.
A sebész pedálokkal és egy a sebészi kéz mozgásait továbbító rendszerrel irányítja a robotot, miközben a műtéti területet a speciális monitoron három dimenzióban és tízszeres nagyításban látja, ez biztosítja azt a precizitást és újfajta látásmódot, amely forradalmasította a sebészet egyes részeit - ismertették.
A robotasszisztált műtéten elsőként átesett gyermek már az operációt követő nyolcadik napon hazamehetett, a komplex kezelésnek köszönhetően a teljes gyógyulás esélyével.
A májműtétet Hahn Oszkár, a májsebészeti profil vezetője Szijártó Attila klinikaigazgató, Pekli Damján és Deák-Ilkó Zoltán sebészek asszisztenciájával, felkészült aneszteziológus, valamint képzett műtőasszisztensek segédletével végezte el.
A fővárosi klinikán a héten egy második gyermeken is végrehajtottak májműtétet Da Vinci-robottal - áll a közleményben.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Március 09. 11:06, vasárnap | Életmód
Rakonczay Gábor átevezte az Atlanti-óceánt
Rakonczay Gábor extrém sportoló magyar idő szerint szombat este célba ért Antigua és Barbuda szigetén az utolsó expedícióján, melyen a tervezett 65 helyett 75 nap alatt evezte át kenujával az Atlanti-óceánt.
2025. Március 08. 08:13, szombat | Életmód
A Suzuki esztergomi gyárában elkészült az egymilliomodik Vitara
Tíz év alatt egymillió darabot gyártott a Magyar Suzuki Zrt. a Vitara modellből, az egymilliomodik, egy GLX felszereltségű napfénytetős Vitara pénteken készült el az esztergomi gyárban
2025. Március 07. 07:21, péntek | Életmód
Ritka bolygóegyüttállás figyelhető meg keddtől az égbolton
Március 11-én közelségbe kerül egymással a Vénusz és a Merkúr sarlója, a bolygóegyüttállás szabad szemmel is megfigyelhető lesz.
2025. Március 06. 07:18, csütörtök | Életmód
Káel Csaba: a Hunyadi sorozat nagy előrelépés a magyar mozgóképágazatban
A Hunyadi sorozat nagy lépés előre a magyar mozgóképágazatban - hangsúlyozta Káel Csaba, a magyar mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos a produkció sajtótájékoztatóján szerdán Budapesten.