Hírek
2024. November 10. 09:00, vasárnap |
Helyi
Forrás: 24.hu
Január 15-én megszűnik az eddig használt Ügyfélkapu
Még mindig sok a félreértés az Ügyfélkapu megszűnésével kapcsolatban, ezért a 24.hu egy cikkben összefoglalta, hogy miért szűnik meg a sokak által használt beléptető rendszer, illetve kitértek arra is, hogy miképp használhatók az elavultat leváltó modernebb megoldások, az Ügyfélkapu+, illetve az okostelefonos DÁP (Digitális Állampolgárság Program) alkalmazás.
2025. januárjában megszűnik az online ügyintézést lehetővé tévő Ügyfélkapu, és annak jóval biztonságosabb változata, az Ügyfélkapu+, a jövőben pedig csak a 2024-ben „élesített” okostelefonos DÁP (Digitális Állampolgárság Program) alkalmazás használatával lehet majd használni azon internetes platformokat, amihez korábban az Ügyfélkapu volt szükséges. Az átállást azóta is rengeteg félinformáció és/vagy félreértés övezi.
A jelenleg elérhető hivatalos információk és az érvényben lévő jogszabályok alapján tisztában szedték össze a legfontosabb tudnivalókat. Ehhez persze muszáj hozzátenni, hogy az állam sem az információk, sem a stabil jogi környezet biztosításában nem jeleskedik, így a folytatásban leírtak egy része egyik napról a másikra bármikor megváltozhat – erről viszont tájékoztatni fogjuk olvasóinkat.
Amit mindenképpen tudni kell:
- 2025. január 16-án az Ügyfélkapu néven ismert belépési megoldás megszűnik, ami a gyakorlatban annyit tesz, hogy pusztán felhasználónév és jelszó segítségével nem lehet majd belépni az olyan felületekre, mint például az EESZT, a magyarorszag.hu, az eSZJA, az ONYA és a többi ügyintézésre szolgáló állami webfelület.
- Az Ügyfélkapu+ január 16. után is használható lesz belépésre az állami webfelületeken.
- Az Ügyfélkapu+ mellett már a DÁP alkalmazás is használható, illetve január 16-át követően is alkalmas lesz arra, hogy belépjünk azon oldalakra, amiket korábban az Ügyfélkapu segítségével értünk el.
Összefoglalva: 2025. január 16. után a felhasználók azt fogják tapasztalni, hogy az ügyintézős oldalakon (EESZT, eSZJA, ONYA stb.) a belépés gombra kattintva a jelenlegi Ügyfélkapu, Ügyfélkapu+ és DÁP mobilalkalmazás opciók helyett már csak két lehetőség lesz elérhető: az Ügyfélkapu+ és a DÁP mobilalkalmazás.
Miért szűnik meg az Ügyfélkapu?
Kezdésnek tisztázzuk: az Ügyfélkapu tényleg csak egy kapu, egy digitális megoldás, ami lehetővé teszi, hogy ugyanazon felhasználónév és jelszó használatával hozzáférjünk több különböző felülethez. Olyan ez, mintha lenne kulcsunk egy olyan épülethez, amin belül aztán több irodába is bejuthatunk, hogy ott intézzük az ügyes-bajos dolgainkat.
Ezen analógia mentén a fenti kérdésre (miért szűnik meg az Ügyfélkaput?) a válasz, hogy azért, mert már öreg, nem biztonságos, nem véd úgy, ahogy kellene. Bár sokan tiltakoznak a megszokott megoldás lecserélése ellen, de a lépés szükségszerű, mert tényleg nem biztonságos, könnyen vissza lehet élni vele, illetéktelenek nagyon kényes adatainkhoz férhetnek hozzá a rendkívül gyenge védelem miatt.
Hogyan igényelhető Ügyfélkapu+?
Kezdjük itt is egy fontos dologgal: az Ügyfélkapu+ ugyanaz, mint az Ügyfélkapu, csak ki van egészítve kétfaktoros azonosítással. Az eddig használt felhasználónév és jelszó nem változik, csupán arról van szó, hogy ezeket megadva a mobileszközünk segítségével igazolni kell, hogy tényleg mi lépünk be valamelyik rendszerbe, és nem valaki más próbál visszaélni az adatainkkal.
A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy az okostelefonunkra le kell tölteni a javasolt hitelesítő alkalmazások egyikét (nem muszáj ezeket használni, de az egyszerűség kedvéért mi most csak ezekkel foglalkozunk), és a már megszokott felhasználónév és jelszó megadása után a választott alkalmazásban megjelenő kód begépelésével tudjuk igazolni, hogy valóban mi szeretnénk belépni valamelyik állami webfelületre.
Jelen pillanatban az alábbi megoldásokat javasolja az Ügyfélkapu+:
Google Authenticator (Android, iOS)
Microsoft Authenticator (Android, iOS)
TOTP.APP (ha nem akarunk/tudunk okostelefont használni)
Verifyr (ha nem akarunk/tudunk okostelefont használni)
Az Ügyfélkapu+ igénylése okostelefon esetén a legrosszabb esetben is egy mindössze pár percet igénylő folyamat, de most lépésről lépésre átvesszük, hogy pontosan mit és hogyan kell elvégezni a sikerhez.
Nulladik lépésként, a saját dolgunk megkönnyítése érdekében már előre töltsük le az okostelefonunkra az egyik hitelesítő alkalmazást. Mi a Google Authenticator használatát javasoljuk, két egyszerű oknál fogva. Egyrészt sokkal több embernek van Google-fiókja, mint Microsoft-fiókja, így nem kell újabb profil regisztrálását elvégezni, ráadásul a keresőóriás megoldása nem annyira komplikált, mint a redmondi vállalaté.
A regisztráció menete lépésről-lépésre:
1. Látogassunk el az ugyfelkapu.gov.hu oldalra.
Kattintsunk a Bejelentkezés gombra.
Válasszuk ki az Ügyfélkapu opciót, és adjuk meg az Ügyfélkapuhoz tartozó felhasználónevet és jelszót.
A betöltődő oldalon válasszuk az Ügyfélkapu+ igénylése opciót.
Az új lapon olvassuk el figyelmesen a szöveget, válasszuk ki a használni kívánt hitelesítő alkalmazást, majd nyomjunk a Tovább az Ügyfélkapu+ igénylése gombra.
Nyissuk meg a telefonra letöltött hitelesítő alkalmazást. Az általunk javasolt Google megoldásánál nyomjuk meg a jobb alsó sarokban lévő színes + ikont, válasszuk ki a QR-kód beolvasása opciót, majd olvassuk be a monitoron látszódó QR-kódot. A weblapon adjuk meg az Ügyfélkapuhoz tartozó jelszót, majd az alatta lévő rubrikába írjuk be a hitelesítő alkalmazásban éppen megjelenő hat jegyű számot, majd kattintsunk a Tovább gombra. Érdemes tudni, hogy a hatjegyű kód félpercenként változik, érdemes kivárni, míg újraindul a rendelkezésre álló 30 másodperc.
A betöltődő új oldalon szerepel egy törlőkód (ezzel törölhető a későbbiekben az Ügyfélkapu+ regisztráció), ezt mindenképpen érdemes lejegyezni, majd kipipálni az erről szóló fehér rubrikát, végül megnyomni a Befejezés gombot.
Ha ezzel megvagyunk, akkor innentől az állami oldalak elérésére használható az Ügyfélkapu+ regisztráció. Ismétlésként ennek menete: megadjuk a felhasználónevet, a jelszót, megnyomjuk a Bejelentkezés gombot, majd a következő oldalon jön a kétfaktoros azonosítás, itt kell megadni a hitelesítő alkalmazásban megjelenő, az Ügyfélkapu+ regisztrációnkhoz tartozó egyedi kódot.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 27. 16:44, szerda | Helyi
Megtankolta a hamis rendszámú BMW-t, majd fizetés nélkül elhajtott
A rendőrség a lakosság segítségét kéri
2024. November 27. 13:00, szerda | Helyi
Világbajnoki részvételt ért az Európa kupa bronzérem
Berta Tókióban küzdhet tovább.