Városlista
2026. június 4, csütörtök - Bulcsú

Hírek

2019. Szeptember 12. 07:19, csütörtök | Belföld
Forrás: mti

Kiemelkedően magas a családjogi ügyek száma a járásbíróságokon

Kiemelkedően magas a családjogi ügyek száma a járásbíróságokon

Évről évre megfigyelhető, hogy a családjogi ügyek az összes érkező polgári és gazdasági peres ügy csaknem negyven százalékát teszik ki járásbírósági szinten, évente mintegy ötvenezer családjogi ügy érkezik

- közölte az Országos Bírósági Hivatal (OBH) az MTI-vel.

Az első félévében ez az arány országos átlagban 37 százalék volt, ami azt jelenti, hogy ebben az időszakban összesen 23 789, az előző év ugyanezen időszakához képest 2434-gyel több családjogi ügy érkezett a járásbíróságokra.

A családjogi pereken belül minden évben, így ez év első félévében is a legtöbb - 62 százalék - házassági per volt.

Az egyes bíróságok ügyforgalmát tekintve elmondható, hogy a fővárosi kivételével valamennyi törvényszéken az országos átlag feletti a családjogi ügyek aránya, van olyan is, ahol csaknem 50 százalék az arányuk. Az OBH tájékoztatójából kiderül: a Szekszárdi Törvényszéken a legmagasabb ez az arány, 48,3 százalék, de 46,2 százalék a Szolnoki Törvényszéken és a Balassagyarmati Törvényszéken is. A legalacsonyabb, 22,8 százalék ez az arány a Fővárosi Törvényszéken, a második legalacsonyabb a Budapest Környéki Törvényszéken, 37,9 százalék.

Az OBH közlése szerint a növekvő ügyérkezés ellenére az időszerű és hatékony munkavégzés eredményeként 2019 első félévének végére 11 százalékkal csökkent járásbírósági szinten a folyamatban maradt családjogi peres ügyek aránya 2018 végéhez viszonyítva, arányuk változatlanul jelentős, 35 százalék az összes folyamatban maradt peres ügyhöz képest. Az első félév végén 17 571 családjogi peres ügy volt folyamatban a járásbíróságokon.

Megjegyezték: egyes bíróságokon a családjogi ügyeket tárgyaló bírók ítélkeznek a gondnoksági ügyekben is. Ezzel kapcsolatban közölték: az első félévben a járásbíróságokra 6002 gondnoksági ügy érkezett, ez az összes polgári és gazdasági peres ügy 9 százaléka. Ezek a perek az adott bíróságon a családjogi ügyszak leterheltségét növelik - tették hozzá.

Az OBH közölte azt is, továbbra is nagy hangsúlyt fektetnek az ügyszak szakmai-igazgatási támogatására. A gyermekközpontú igazságszolgáltatás országos program legfontosabb célkitűzése a polgári - és elsősorban a családjogi -, illetve a büntető ügyekben a gyermekek érdekeinek érvényesítése, hogy az eljárásban az életkoruknak megfelelő bánásmódban részesüljenek.

Fontos cél továbbá a kiskorúakat érintő ügyeket tárgyaló bírák folyamatos felkészítése az ezzel kapcsolatos speciális és komplex elvárásokra. A program megvalósítását egy 2016-ban létrehozott munkacsoport is segíti - tették hozzá.

Címkék: ügy, bíróság, családjog, jog

Ezek érdekelhetnek még

2026. Június 04. 10:00, csütörtök | Belföld

Macron: új korszak kezdődött Magyarországon

A Magyar-kormány megválasztásával új korszak kezdődött Magyarországon és Európa számára is új korszak kezdődött Magyarországgal

2026. Június 04. 08:30, csütörtök | Belföld

Pulics Gergely: Én és a Kopóm!

Gyermekkori szerelemből életforma – Pulics Gergely sorai

2026. Június 04. 07:08, csütörtök | Belföld

Magyar Péter: Ukrajna rendezi a kárpátaljai magyarok kisebbségi jogait

Ukrajna kötelezettséget vállal a Kárpátalján élő százezres magyar kisebbség oktatási, nyelvhasználati, kulturális és politikai jogainak teljes körű rendezésére - jelentette be a miniszterelnök szerdán este a Facebookon.

2026. Június 03. 15:00, szerda | Belföld

Vitézy Dávid már a KRESZ módosítása előtt szabályozná az elektromos rollerek közlekedését

Vitézy Dávid szerint az elektromos rollerek szabályozása olyan fontos kérdés, hogy azzal nem lehet megvárni a KRESZ átfogó módosítását, hanem hamarabb kell lépni