Városlista
2025. november 26, szerda - Virág

Hírek

2012. Augusztus 18. 12:20, szombat | Külföld
Forrás: Kokes János, az MTI tudósítója jelenti

Klaus: Necas kormányfő végzetes hibát követ el az adóemeléssel

Klaus: Necas kormányfő végzetes hibát követ el az adóemeléssel

Petr Necas miniszterelnök végzetes hibát követ el, amikor a jelenlegi gazdasági helyzetben adóemelést kíván végrehajtani Csehországban - állítja Václav Klaus cseh államfő, aki a Mladá Fronta Dnes című liberális prágai napilap szombati kiadásának nyilatkozva élesen bírálta a kormányfőt.

Necas pénteken egy lapinterjúban megerősítette: a cseh kormány az egyházi kárpótlás és az adóemelés ügyében nem fog meghátrálni. Úgy vélte, hogy amennyiben most a kormány meghátrálna, az rossz jelzés lenne a pénzpiacoknak, s azt mutatná, hogy a kormány távolodik konszolidációs stratégiájától.
"Ez a lépés túlmenne a politikai és gazdasági butaság határán, már a politikai és a gazdasági tudatlanság határán lenne" - jelentette ki Necas a Lidové Novinyben.
Klaus szerint ez a kijelentés abszurd és nehezen értelmezhető. "Szinte nem akarom elhinni, hogy elhangzott. Ha az ő szavajárását akarnám alkalmazni, akkor azt mondanám, hogy ezekben az időkben adót emelni az már a politikai és gazdasági öngyilkosság határán van" - fejtette ki az elnök.
"Úgy vélem, mindkét esetben - mind az ügyben magában, mind annak érvényesítésében - a miniszterelnök úr végzetes hibát követ el" - hangsúlyozta Klaus, aki már korábban is bírálta Necast és kormányát adóemelés miatt.
A cseh kormány azt szeretné, ha januártól a kedvezményes áfa 14 százalékról 15 százalékra, a normál áfa pedig 20 százalékról 21 százalékra emelkedne. Ezt több polgári demokrata képviselő és szenátor is ellenzi, míg a szociáldemokrata többségű szenátus az adóemelést a héten elutasította. Ezt azt jelenti, hogy a törvényjavaslatok visszakerülnek a képviselőházba, s újbóli elfogadásukhoz a 200 tagú testületben 101 szavazatra lesz szüksége a koalíciónak. Pillanatnyilag a hárompárti kormánykoalíció 100 képviselővel rendelkezik.

Ezek érdekelhetnek még

2025. November 26. 07:23, szerda | Külföld

Donald Trump: közel került a megállapodás az ukrajnai háborúról

Donald Trump szerint közel került a megállapodás az ukrajnai háborúról - az amerikai elnök erről egy fehér házi eseményen beszélt kedden.

2025. November 25. 06:51, kedd | Külföld

Telefonon beszélt egymással Donald Trump és Hszi Csin-ping

Az orosz-ukrán háborúról és kétoldalú kérdésekről is egyeztetett az amerikai és a kínai elnök hétfőn telefonon - ezt Donald Trump jelentette be a megbeszélést követően.

2025. November 24. 07:23, hétfő | Külföld

Hálátlanságot vetett az ukrán vezetés szemére Donald Trump

Hálátlanságot vetett az ukrán vezetés szemére Donald Trump amerikai elnök vasárnap, miközben Európát amiatt hibáztatta, hogy továbbra is kőolajat vásárol Oroszországtól.