Városlista
2025. október 15, szerda - Teréz

Hírek

2015. Június 26. 07:14, péntek | Belföld
Forrás: MTI

Könyvtármozi-hálózat kiépítése kezdődik Magyarországon

Könyvtármozi-hálózat kiépítése kezdődik Magyarországon

Könyvtármozi-hálózat kiépítése kezdődik ebben az évben, amely a tervek szerint az ötezer fő alatti települések könyvtáraiban alapszolgáltatássá teszi a vizuális kultúrához való hozzáférést.

Mondta Ramháb Mária, az Informatikai és Könyvtári Szövetség elnöke, a program egyik kezdeményezője csütörtökön, a 12. Kecskeméti Animációs Filmfesztivál (KAFF)kísérőrendezvényeként tartott, A kistelepülések mozgóképkultúrájának helyzete című konferencián.

Ramháb Mária, aki a kecskeméti Katona József Megyei Könyvtár igazgatója is egyben, kiemelte, hogy az országos mozihálózat megszűnésével a kultúra fontos eleméhez nem férnek hozzá a kistelepüléseken élők.

Elmondta, hogy a program másik kezdeményezőjével, Mikulás Ferenccel, a Kecskemétfilm Kft. ügyvezetőjével levelet írtak Hoppál Péter kulturális államtitkárnak, aki támogatásáról biztosította a tervet.

A könyvtármozi-hálózathoz szükséges infrastrukturális feltételek folyamatosan épülnek ki – mutatott rá Ramháb Mária, hozzátéve, hogy a filmeket a megyei könyvtárak fogják biztosítani. Megjegyezte, hogy a 19 megyei könyvtár több mint 2500, ötezer lakos alatti településen lévő könyvtárat lát el.

A lakosság részére térítésmentes szolgáltatásként kívánjuk biztosítani a filmekhez történő hozzáférést, a könyvtári szolgáltatás részeként – fogalmazta meg a könyvtármozi lényegét.

Mikulás Ferenc, a vasárnapig tartó KAFF fesztiváligazgatója szerint fontos, hogy a kistelepüléseken élők is hozzájussanak magas színvonalú játékfilmekhez, dokumentumfilmekhez, animációs filmekhez és televíziós alkotásokhoz.

Felidézte, hogy amikor 8 évvel korábban a KAFF díjnyertes filmjét kivitték a kistelepülésekre, kedvező volt a fogadtatás. Hozzátette: a most zajló fesztivál versenyfilmjeinek bemutatására már 16 Kecskemét közeli település jelentkezett.

Doncsev András, a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) alelnöke hangsúlyozta: üdvözölnek minden kezdeményezést, amely a mozgóképkultúrát népszerűsíti a kisközösségek körében.

A könyvtármozi-hálózat kialakítását segíti az NKA is azzal, hogy ebben az évben pályázaton keresztül 100 millió forintot biztosított a kistelepülési könyvtárak eszközfejlesztésére.

Doncsev András, aki a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) kulturális főszerkesztője is egyben, kitért arra, hogy az MTVA is támogatja a kezdeményezést. Ez fontos, hiszen az MTVA archívuma kiemelkedő kultúrkincs - tette hozzá.

Kucsera Tamás Gergely, a Magyar Művészeti Akadémia főtitkára emlékeztetett arra, hogy egy mozis vetítéssorozathoz a magyar játékfilmek közül kiválasztottak 53-at, majd ezek bemutatására megnyerték az MTVA-t is, és a filmeket így a Duna televízió is levetítette.

Megfogalmazása szerint a filmekhez való hozzáférést könnyítené, ha egységesíteni lehetne a nemzeti filmkincs rendszerét. Könnyen kezelhető, átlátható, könnyű hozzáférést biztosító rendszert kell kiépíteni, amely elősegíti a nemzeti archívum filmjeihez való hozzáférést - hangsúlyozta Kucsera Tamás Gergely.

Kollarik Tamás, a Médiatanács tagja elmondta, hogy a testület a tartalom oldaláról tudja támogatni a könyvtármozit. Hozzátette: a Médiatanács minden olyan kezdeményezést támogat, amely a magyar mozgóképkultúrát széles körben népszerűsíti.

Emlékeztetett arra, hogy az utóbbi években 900 millió forinttal támogatták a magyar animációs filmek készítőit. Mint rámutatott, a KAFF versenyprogramjában 19 olyan film van, amelynek előkészítését a Médiatanács támogatta.

A konferencián felszólalók egybehangzóan megfogalmazták azt, hogy intézményi keretek között, a Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet, az MTVA, valamint a Nemzeti Audiovizuális Archívum gyűjteményében rendelkezésre áll az az értékes mozgóképállomány, amely az országos könyvtárhálózat kiépített infrastruktúrája révén a kulturális alapellátás részévé tudna válni.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Október 15. 07:35, szerda | Belföld

Jelentősen csökkent az ipari termelés

2025 augusztusában az ipari termelés volumene 7,3, munkanaphatástól megtisztítva 4,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól - erősítette meg kedden kiadott második becslésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2025. Október 15. 07:34, szerda | Belföld

Továbbra is zuhanőrepülésben az építőipar

2025 augusztusában az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 15,2, a munkanaptényezővel kiigazított adatok alapján 13,6 százalékkal alacsonyabb volt, mint egy évvel korábban - jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (K

2025. Október 14. 19:53, kedd | Belföld

Startra készek a turisztikai hitelek

5 egyszerű lépésben, maximum 15 napos ügyintézési határidővel juthatnak kedvező kamatozású hitelhez a turisztikai ágazat szolgáltatói. Október15-től két termék lesz elérhető.

2025. Október 14. 07:16, kedd | Belföld

Az OTP és a magyar állam közösen újítja fel a gödöllői kastélyt

A 20. század nem a mecénások évszázada volt a magyar műemléktörténetben, de ez a korszak most véget ért.