Hírek
2013. Május 27. 13:37, hétfő |
Külföld
Forrás: MTI
Külföldi sajtó Magyarországról - A WSJ a nemzetbiztonsági törvényről, az NZZ az alaptörvényről

A The Wall Street Journal (WSJ) című amerikai üzleti-politikai napilap európai kiadása beszámolt a múlt kedden elfogadott új magyar nemzetbiztonsági törvényről és az azzal kapcsolatban elhangzott belföldi bírálatokról, míg a a svájci Neue Zürcher Zeitung (NZZ) a tavaly életbe lépett magyar alaptörvényről és módosításiról közölt írást.
Az államfő által még alá nem írt törvény a WSJ cikkének megfogalmazása szerint lehetővé teszi a magas rangú köztisztviselők magánéletének "totális" ellenőrzését. A WSJ kitért arra is, hogy a titkos adatgyűjtéshez immár nincs szükség bírói engedélyre.
A lap megszólaltatta Kim Lane Scheppelét, a princetoni egyetem professzorát, aki szerint demokratikus államokban példátlan, hogy valakinek az életét bármilyen különleges okra való hivatkozási kötelezettség nélkül minden szempontból vizsgálat alá lehessen vonni. "Az új nemzetbiztonsági törvény orwelli világot teremt Magyarországon" - fogalmazott Scheppele.
http://blogs.wsj.com/emergingeurope/2013/05/24/hungary-widens-secret-surveillance-on-top-officials/
Az NZZ liberális konzervatív svájci lap tudósítója, Meret Baumann felidézte, hogy az előző alkotmányt a preambuluma kifejezetten ideiglenesként határozta meg. Az eddigi kormányok alkotmányozási törekvései azonban - írta - meghiúsultak a hiányzó konszenzus- és kompromisszumkultúra miatt. Bírálatokat vált ki az ellenzék részéről és "nem jó előfeltétel az ország megosztottságának felszámolásához" - írta az NZZ - , hogy a jelenleginél "gyakorlatilag egy párt által írt alkotmányról van szó". Számos megfigyelő azonban úgy véli - áll a cikkben - , hogy lehetetlen lett volna az együttműködés a témában a szocialistákkal, mert nem voltak érdekeltek annak sikerében. Így vélekedik a lapban idézett Schanda Balázs alkotmányjogász, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem dékánja is. Schanda egyes alkotmánymódosításokat, például az alkotmányossági panasz eltörlését, érthetőnek tart, másokkal, mint például az adósságfék alkotmányba építésével, nem ért egyet. A beszámoló szerint az alkotmányjogász problematikusnak tartja a gyakori változtatásokat, mert minden egyes módosítás azzal a veszéllyel jár, hogy csökken az alaptörvény elfogadottsága a nép körében.
http://www.nzz.ch/aktuell/international/die-verfassung-als-ewige-baustelle-1.18087690
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 10. 14:00, csütörtök | Külföld
A British Museumba, a bayeux-i kárpit jövőbeni ideiglenes kiállítási helyére látogatott a brit kormányfő és a francia elnök
A British Museumba, a bayeux-i kárpit jövőbeni ideiglenes kiállítási helyére látogatott szerdán Keir Starmer brit kormányfő és Emmanuel Macron francia elnök.
2025. Július 08. 20:31, kedd | Külföld
Már több mint hetven ország állampolgárai jogosultak vízummentes beutazásra Kínába
Július közepétől Kína már több mint 70 ország állampolgárainak biztosít vízummentes belépést az országba.
2025. Július 08. 07:00, kedd | Külföld
Izrael jelentős légicsapást mért a húszik jemeni kikötőire és más célpontokra
Az izraeli légierő jelentős, mintegy ötven rakétából álló légicsapást mért a húszik jemeni kikötőire és más jemeni célpontokra vasárnap éjjel - jelentette az izraeli hadsereg (IDF) hétfő reggel.
2025. Július 07. 12:00, hétfő | Külföld
Az Egyesült Államok augusztus 1-jén bevezeti az áprilisban bejelentett vámokat azon országok és partnerek esetében, amelyekkel addig nem
Az Egyesült Államok augusztus 1-jén bevezeti az áprilisban bejelentett vámokat azon országok és partnerek esetében, amelyekkel addig nem jön létre kereskedelmi megállapodás-közölte vasárnap Scott Bessent pénzügyminiszter