Városlista
2026. június 12, péntek - Villő

Hírek

2012. Április 24. 14:01, kedd | Belföld
Forrás: OrientPress

Miért okoz fejfájást a fagyiba harapás?

Miért okoz fejfájást a fagyiba harapás?

Ki nem érezte már valaha, hogy amikor beleharap a hideg fagyiba, hirtelen megfájdul a feje?

Ez sajnos általános jelenség, azonban a szakembereknek eddig nem sikerült rájönniük, hogy mi okozza a hűsítő édesség utáni migrénes fejfájást - írja a The Times of India.

A migrénes betegek ugyanakkor gyakrabban tapasztalják a jelenséget, mint azok, akiknek nincs ilyen jellegű problémájuk. Az egyik lehetséges magyarázat az agyi véráramlás megváltozása, mégpedig azért, mert amikor valami hideg ér a szájpadláshoz, annak alacsony hőmérsékletére azok az idegek, amelyek a fejbe jutó véráramot szabályozzák, túlreagálnak.

A vizsgálatba 13 egészséges felnőttet toboroztak a kutatók. Megfigyelték az önkéntesek véráramlását az agyi artériákba, miután jéghideg vizet ittak, majd összehasonlították ugyanezt a folyamatot szoba-hőmérsékletű vízzel.

Az eredmények azt mutatták, hogy a jelenség kialakulásakor az elülső agyi artéria kitágult, és gyorsan elárasztotta az agyat vérrel, amikor a résztvevők fájdalmat éreztek. Amint ez a kitágulás kezdett beszűkülni, azzal arányosan csökkent a résztvevők fájdalma.

OrientPress Hírügynökség

Ezek érdekelhetnek még

2026. Június 12. 15:00, péntek | Belföld

Ötvenhatan tettek esküt Magyarország hivatalos mentőcsapatánál, a HUNOR-nál

A katasztrófavédelem központi mentőszervezeténél 56-an tettek esküt, miután részt vettek egy háromnapos szimulációs gyakorlaton Hajdúszoboszlón, a Katasztrófavédelmi Kiképző- és Raktárbázison -

2026. Június 12. 12:00, péntek | Belföld

NAV: július 1-től hatályba lép a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-től Magyarországon is érvényesek az új uniós vámszabályok: az EU-n kívüli webáruházból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után 3 eurós vámot kell fizetni

2026. Június 11. 13:00, csütörtök | Belföld

Vitézy Dávid: felveszik a kesztyűt a lassújelekkel szemben

Felveszik a kesztyűt a lassújelekkel szemben, ezen a nyáron a MÁV-nál olyan pályafelújítási program indult, amelynek célja, hogy legalább a legfontosabb, legnagyobb forgalmú vasútvonalakon csökkenjenek a lassújelek