Városlista
2026. július 3, péntek - Kornél

Hírek

2012. Május 10. 14:11, csütörtök | Belföld
Forrás: mno.hu / MTI

Minimamutok nyomaira bukkantak Krétán

Minimamutok nyomaira bukkantak Krétán

Az eddig ismert legkisebb mamutok éltek évmilliókkal ezelőtt Krétán, a leletről a Proceedings B of the Royal Society című folyóiratban jelent meg tanulmány.

A fosszíliákat több mint egy évszázada tárták fel Krétán, a vizsgált fogat pedig 1904-ben találta meg Dorothea Bate őslénykutató – olvasható a BBC hírei között.

Kezdetben a leletek alapján úgy gondolták, hogy az egyenes agyarú elefánt (Palaeoloxodon antiquus) törpeformájáról van szó, amelyet az összes törpeelefánt ősének tartanak.

A más ősi elefánt- és mamutfajok fogaival való összevetés során Victoria Herridge és Adrian Lister, a londoni Természettudományi Múzeum paleontológusai arra a következtetésre jutottak, hogy az állat az utóbbiakkal állhatott közelebbi rokonságban. A mamutok 3,5 millió évvel ezelőtt érkezhettek Krétára, a faj a Mamuthus creticus nevet kapta.

A mamut marmagassága alig haladta meg az egy métert, súlya pedig 310 kilogramm lehetett.

„A szigeti törpeség extrém esetével állunk szemben”– emelte ki Victoria Herridge. Hozzátette: a szigeti törpeség jól ismert evolúciós jelenség, amelyet a táplálék szűkössége, vagy a ragadozók hiánya válthat ki. „Krétán az ismert legkisebb mamutok éltek” – vélekedett Victoria Herridge.

MTI / mno

Ezek érdekelhetnek még

2026. Július 03. 14:00, péntek | Belföld

Sándor-palota: a Velencei Bizottság tagjaival tárgyalt az államfő Budapesten

Sulyok Tamás köztársasági elnök csütörtökön a Velencei Bizottság tagjaival tárgyalt Budapesten - tájékoztatta a Sándor-palota az MTI-t.

2026. Július 03. 07:28, péntek | Belföld

Magyar Péter: az iskolakezdési támogatás első részletét augusztus végéig utalják

Az iskolakezdési támogatás első részletét, 50 ezer forintot augusztus 24-ig utalja a Magyar Államkincstár - közölte a miniszterelnök csütörtökön a Facebook-oldalán közzétett videójában.