Hírek
2012. Február 22. 07:03, szerda |
Belföld
Forrás: mno / MTI
Nemzetközi szakértők vizsgálódnak Pakson

Teljes körű WANO-partnervizsgálat kezdődött a paksi atomerőműben. A nemzetközi szakértőkből álló csoport hétfőn kezdte meg munkáját, és két héten át tíz területen vizsgálódik, adta hírül a Paksi Atomerőmű Zrt.
Az MVM Csoporthoz tartozó paksi erőmű a legjobb nemzetközi tapasztalatokkal kívánja összehasonlítani saját tevékenységét, ezért kezdeményezte a WANO-partnervizsgálat elvégzését. A WANO (World Association of Nuclear Operators – atomerőmű-üzemeltetők világszövetsége) moszkvai központjával folytatott előzetes egyeztetés alapján teljes körű vizsgálat lesz Pakson, mondta Mittler István kommunikációs igazgató.
A független, több nemzet szakembereiből álló csoport február 20-án kezdte meg a munkát, a partnervizsgálat március 2-áig tart. A vizsgálócsoport 21 tagja összesen tíz területen végez ellenőrzést, ezek közé tartozik az oktatás–képzés, a karbantartás, a tűzvédelem. A munkacsoport tagjai helyszíni bejárásokat, ellenőrzéseket végeznek és személyes interjúkat készítenek – tette hozzá a kommunkációs igazgató. Tájékoztatása szerint a szakértőcsoportot egy cseh szakember Zbyněk Grunda vezeti, helyettes a szintén cseh Jaroslav Vlček. A szakértői csoportnak orosz, örmény, ukrán, bolgár, finn, szlovák és amerikai tagjai is vannak.
A WANO a tagerőművekben, így a Paksi Atomerőmű Zrt.-nél is rendszeres időközönként vizsgálatokat folytat. A program célja, hogy a tagerőműveknek lehetőségük legyen a saját tevékenységüket összehasonlítani a legjobb nemzetközi tapasztalatokkal egy külső, független nemzetközi szakemberekből álló vizsgálócsoport által végzett alapos és objektív vizsgálat során.
A mostani a harmadik ilyen típusú vizsgálat az erőmű eddigi működése során. A világszövetség megalakulását követően az első partnervizsgálatát a paksi atomerőműben folytatta le 1992 februárjában. 2005-ben került sor Pakson a második WANO-vizsgálatra. A WANO lebonyolítási rendje szerint minden partnervizsgálatot 1,5–2 év múlva utóvizsgálat követ, melynek célja, hogy a szakemberek a helyszínen győződjenek meg az eredeti vizsgálatuk tapasztalatainak hasznosításáról, eredményességéről. Pakson 1995-ben és 2008-ban került ezekre sor.
mno / MTI
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 21. 07:30, szerda | Belföld
Hosszú távú járatok teljesítésére képes repülőt vett át a Wizz Air
Átvette első, hosszú távú járatok teljesítésére képes Airbus-repülőjét a gyártótól a Wizz Air – közölte a légitársaság kedden az MTI-vel.
2025. Május 21. 07:29, szerda | Belföld
Több mint négyszáz méternyi földkábelt lopott két férfi, egyiküket letartóztatta a bíróság
A bíróság letartóztatott egy férfit, aki társával 410 méternyi, összesen 5,5 millió forint értékű telekommunikációs földkábelt ásott ki és lopott el Tiszabura közelében -
2025. Május 20. 07:21, kedd | Belföld
NAV: még egy napig lehet módosítani az szja-bevallási tervezetet
2025. Május 20. 07:17, kedd | Belföld
Az Integritás Hatóság két uniós támogatással kapcsolatos ügyben is költségvetési csalás miatt tett feljelentést
Két ügyben, összesen mintegy 180 millió forintnyi európai uniós támogatás kapcsán tett feljelentést az Integritás Hatóság költségvetési csalás gyanúja miatt - tudatta a hatóság kommunikációs vezetője közleményben az MTI-vel.