Városlista
2026. május 4, hétfő - Mónika

Hírek

2013. Január 29. 05:00, kedd | Életmód
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Növeli a rák kockázatát a folsav?

Növeli a rák kockázatát a folsav?

A túl sok folsav növeli a rák kialakulásának kockázatát - mutatott rá egy széles körű tanulmány, amelyről a BBC számol be. Az ötvenezer résztvevő bevonásával készült tanulmány a rák kismértékű rizikófaktorának emelkedését figyelte meg azok körében, akiknek túl sok folsav található meg szervezetükben.

A folsav, vagy más néven B9 vitamin, amelynek nagyon fontos szerepe van a szervezetben, különösen várandós kismamáknál, mert a magzat gerincét, a velőcsövet lezáró folyamat csak megfelelő mennyiségű folsav jelenlétében megy végbe megfelelően. Ez csökkenti a velőcső-záródási rendellenességgel, nyitott gerinccel születő csecsemők számát.

A The Lancet című szakfolyóiratban megjelent tanulmány keretében ötvenezer résztvevőnél figyelték meg a rákos megbetegedések előfordulását öt éven keresztül úgy, hogy a résztvevők egyik részének folsavat, másik részének placebót adtak rendszeresen.

Azt állapították meg, hogy a nagy dózisú folsav kis mértékben, statisztikailag nem szignifikánsan növelte meg a daganatos megbetegedések kialakulásának kockázatát. Tehát csak arra kell figyelni, hogy annak szedését senki ne vigye túlzásba.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Május 04. 14:00, hétfő | Életmód

Magyar Mérnöki Kamara: fordulópont előtt áll az elektromos autózás Magyarországon

Fordulópont előtt áll az elektromos autózás Magyarországon - közölte a Magyar Mérnöki Kamara az MTI-vel az elektromobilitásról készített tanulmánya alapján.

2026. Május 04. 13:00, hétfő | Életmód

Hétfőn kezdődik a Magyar Tudományos Akadémia 200. közgyűlése

Ünnepi üléssel veszi kezdetét hétfőn a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) 200. közgyűlése, amelyen sor kerül az intézmény új vezetőinek megválasztására és Krasznahorkai László Nobel-díjas író köszöntésére is.

2026. Május 03. 15:00, vasárnap | Életmód

Meteorológia: áprilisban a megszokott mennyiségnek csak az egytizede esett

Áprilisban átlagosan 40 milliméter eső esik Magyarországon, de idén mindössze 4 milliméter esett országos átlagban, vagyis az ilyenkor megszokott mennyiség egytizede - írta a HungaroMet Zrt. a Facebook-oldalán szombaton.

2026. Május 02. 19:00, szombat | Életmód

Nők ezrei fulladnak napi döntésekbe

A túlterheltség az edzést is háttérbe szorítja.