Hírek
2015. Augusztus 15. 10:00, szombat |
Helyi
Forrás: NAV Nyugat-dunántúli Regionális Adó Főigazgatósága
Online pénztárgép adatokkal a szándékos mulasztók ellen
Folyamatosan ellenőrzik az online pénztárgépek használatát
Az újszerű kiválasztási módszerek alkalmazásának köszönhetően az online pénztárgép adatok alapján ellenőrzött vállalkozásoknál jóval magasabb a mulasztási arány az átlagosnál. A tapasztalatok egyértelműen megerősítik, hogy a pénztárgép adatok jó alapot szolgáltatnak a kockázatos adózók célzott kiválasztásához.
A NAV adóellenőrei folyamatosan ellenőrzik az online pénztárgépek használatát a Nyugat-dunántúli régióban működő gazdálkodóknál is. A nyugtaadás ellenőrzése mellett a revizorok vizsgálják a nyitó pénzkészlet, valamint a napi nyitás és zárás rögzítését.
Míg korábban az ellenőrök csak a helyszínen tudták kiíratni a pénztárgépből az adómemória-adatokat, az online rendszernek köszönhetően már az adatbázisból követni tudják az adózók forgalmát. Látják, ha például a nyári forróság ellenére nem változik egy strandbüfé vagy fagylaltozó beütött bevétele, sőt, akár a környékbeli hasonló üzletekkel is össze tudják hasonlítani az adatokat. Helyszíni ellenőrzésre már célzottan a kockázatos adózókhoz mennek. Az előzetes kiválasztáskor továbbra is keresik azokat az adózókat, akik számára kötelező lenne, mégsem rendelkeznek online pénztárgéppel. Több esetben előfordult, hogy a mulasztás miatt korábban már kiszabott bírság ellenére sem intézkedtek a beszerzésről. Például egy Győr-Moson-Sopron megyei étterem a mulasztás után az egy éven belüli ismételt ellenőrzésig sem helyezett üzembe online pénztárgépet, ezért a bírság mellett 30 napos üzletzárásra is számíthat. Egy üzletben az ellenőrök hagyományos pénztárgépből származó bizonylatot kaptak a próbavásárlás után, ráadásul a nyugtán, kibocsátóként az üzletet korábban üzemeltető neve és adószáma szerepelt. Mivel a cég már háromszor kapott bírságot online pénztárgép üzemeltetésével kapcsolatos jogsértések miatt, a NAV elrendelte az üzlet 60 napos bezárását.
A revizorok az adatok elemzésekor olyan vállalkozóval is találkoztak, aki heteken át gyakorló módban használta a pénztárgépét, így az általa kiadott nyugták nem minősültek adóügyi bizonylatnak. Egy zalaegerszegi pékségben – miután fél éven belül háromszor elmulasztották a nyugtaadást – forgalomszámlálást végeztek az ellenőrök. A revizori jelenlét hatására jelentősen nőtt a beütött napi bevétel a korábbi, pénztárgép által küldött adatokhoz viszonyítva, ezért az ellenőrök a közelben működő pékségek üzleti forgalmát alapul véve becsléssel állapították meg az adóhiányt.
Az elmúlt hónapokban végzett vizsgálatok alapján úgy tűnik, az üzemeltetők jelentős része még mindig nincs tisztában azzal, hogy az éves felülvizsgálatot az online pénztárgép üzembe helyezését, illetve a legutóbbi éves szervizelését követő egy éven belül kell az üzemeltetőnek elvégeztetnie. Az éves felülvizsgálat során a szerviz ellenőrzi, hogy nem történt-e illegális beavatkozás a pénztárgépen, illetve szükség esetén kicseréli az adóügyi ellenőrző egység akkumulátorát is. A pénztárgép használójának az éves felülvizsgálatot külön kell kérnie a szerviztől, és tekintettel az egy éves határidő túllépéséhez köthető szankciókra, nem szabad az utolsó napokra hagyni annak elvégzését. Az éves felülvizsgálat tényét a szerviz bejegyzi a pénztárgép naplójába, melyet mindig az üzemeltetés helyén kell tartani.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 22. 09:00, péntek | Helyi
Mikulásváró Bősárkányban
Jelentkezési határidő november 27.
2024. November 21. 16:00, csütörtök | Helyi
A Pannon-Víz nevében próbálkoznak telefonos csalók
Felhívás