Városlista
2025. szeptember 18, csütörtök - Diána

Hírek

2012. Március 29. 14:11, csütörtök | Belföld
Forrás: mno.hu / MTI

„Ősi” távcsövekre bukkantak

„Ősi” távcsövekre bukkantak

Öt, 18. századi távcsövet tártak fel Hollandiában, a leletekről az online Journal of Archaeology in the Low Countries régészeti folyóiratban jelent meg tanulmány.

Mind az öt távcsövet marhalábközépcsontból készítették. Hosszuk 80-140 milliméter közötti, optikai rendszerük két lencséből, egy domború objektívből, valamint egy homorú okulárból állt. Két távcső esetében legalább az egyik lencse épségben megőrződött – olvasható a LiveScience (http://www.livescience.com) tudományos hírportálon.

Mind az öt távcső Amszterdamban került napvilágra különböző ásatások során, közülük kettőt a háztartási hulladék tárolására alkalmazott valamikori latrinában találták meg. A távcsöveket azonban csak most azonosította Marloes Rijkelijkhuizen, az Amszterdami Egyetem régészeti intézetének doktoranduszhallgatója, aki szerves anyagokból készült régészeti leleteket kutatva véletlenül figyelt fel az optikai eszközökre.

A háromszoros nagyítást biztosító látcsöveket nagy valószínűséggel színházban, vagy esetleg tengeri utazások során használhatták egykori tulajdonosaik.

MTI / mno

Ezek érdekelhetnek még

2025. Szeptember 18. 07:46, csütörtök | Belföld

Karácsony Gergely: aki Budapestet csődbe taszítja, azt Budapest magával rántja

Aki Budapestet csődbe taszítja, azt Budapest magával rántja - írta a főpolgármester a Facebook-oldalán, reagálva az Állami Számvevőszék jelentésére.

2025. Szeptember 18. 07:45, csütörtök | Belföld

Állami Számvevőszék: intézkedések hiányában a főváros az idei negyedik negyedévében fizetésképtelenné válhat

Intézkedések hiányában a Fővárosi Önkormányzat a 2025. év negyedik negyedévében fizetésképtelenné válhat, amelynek következtében a közfeladatok ellátása is veszélybe kerülhet

2025. Szeptember 18. 07:44, csütörtök | Belföld

Gulyás Gergely: 1,6 százalékos kiegészítő nyugdíjemelésről döntött a kormány

Szerdai ülésén 1,6 százalékos kiegészítő nyugdíjemelésről döntött a kormány, ezzel átlagosan a nyugdíjasok számára az idén 51 155 forintot kell kifizetni

2025. Szeptember 17. 07:33, szerda | Belföld

Szijjártó Péter: Amerika feloldja a vízummentességi korlátozásokat a magyar állampolgárok előtt

Szeptember 30-tól az Egyesült Államokban feloldják a vízummentességi program korlátozásait minden magyar állampolgár előtt, ami újabb komoly eredmény Donald Trump elnök hivatalba lépése óta