Hírek
2025. Július 21. 13:00, hétfő |
Helyi
Forrás: Magyar Madártani Egyesület
Szavazz, hogy melyik bokorlakó legyen az év madara 2026-ban!

Közönségszavazás
Ezúttal a bokrosok madarai közül választották ki a jelölteket. Cserjék sok élőhelyen nőnek az erdőszegélyektől kezdve a bokorerdőkön keresztül az árokpartokat, mezőgazdasági területeket szegélyező bokrosokig. Fontos, hogy ezekre természetbarát szemmel – ne "rendezetlen bozótként", hanem értékes élőhelyként – tekintsünk! A bokrosok menedéket nyújtanak rengeteg élőlény számára. Sok madár találja meg itt fészkelő- és táplálkozóhelyét, és a vonulás során még több használja megállóhelyként, zöld folyosóként ezeket a területeket.
Mi is az "Év madara program"?
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) 1979-ben indította el az "Év madara" programot, amelynek célja, hogy széles közönség számára bemutassa a természetvédelmi problémákkal érintett madárfajokat, csoportokat. A program rávilágít a védelmükkel kapcsolatos cselekvési lehetőségekre, valamint a társadalmi cselekvés fontosságára. A választás 2011 óta rendszerint közönségszavazással történik.
Mire és meddig szavazhatok?
A három jelölt közül 2025 nyarán a 2026-os év madarára lehet szavazni. A jelöltek ezúttal természetjárók számára könnyen megfigyelhető, bokrosokhoz kötődő madárfajok. A szavazás 2025 július 25-én 12:00-ig tart!
Melyek a jelölt fajok?
A) Kis poszáta (Sylvia curruca)
Verébnagyságú, de a verébnél karcsúbb madár. Színezete nem feltűnő, éneke azonban könnyen elárulja jelenlétét, ha nyitott füllel járunk. Rovarevő, elsősorban lepkehernyókkal, levéltetvekkel táplálkozik. Hazánkban gyakori fészkelő, tavasztól őszig találkozhatunk vele ártéri erdőkben, bokrosokban, de akár városi parkokban is. A telet Afrikában tölti.
B) Énekes rigó (Turdus philomelos)
Életmódja és táplálkozása a fekete rigóéhoz (Turdus merula) hasonló, de jobban kötődik az erdei élőhelyhez, egyik régi magyar elnevezése így "erdőrigó" volt. Fészke igazi remekmű, belsejét nyálával kevert korhadó faanyaggal simára tapasztja. A telet főként a Mediterráneumban tölti, de vannak áttelelő példányai is. A költési időszakban hazánkban megfigyelhető rigók közül a legkisebb termetű, leginkább a szőlőrigóval (Turdus iliacus) téveszthető össze, amely viszont téli vendégként fordul elő nálunk.
C) Kerti geze (Hippolais icterina)
A telet Afrika déli, szubtrópusi részén tölti, hozzánk csak késő tavasszal érkezik, és a költés befejezése után, nyár derekán megkezdi a vonulást a telelőterületek felé. Verébnagyságú madár, hasoldala világos, sárgás, hátoldala sötétebb, barnás, esetleg olajzöldbe hajló, lábai kékesszürkék. Fészkeléshez sűrű növényzetet igényel, ezért leginkább nedves területeken, ártéri erdőkben fordul elő. A fiatal erdőket elkerüli, így élőhelyének megőrzése kiemelten fontos az állomány védelmében.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 21. 16:00, hétfő | Helyi
Holnap délelőtt szünetel az ivóvízellátás hálózatfejlesztési munkák miatt
Felhívás
2025. Július 21. 09:00, hétfő | Helyi
Véradások a Rábaközben
Egyetlen véradással három beteg emberen segíthet.
2025. Július 20. 16:00, vasárnap | Helyi
Minimuzsika az Esterházy-kastélyban
Négy hetes zenei utazás óvodásoknak.