Városlista
2026. május 15, péntek - Zsófia

Hírek

2011. December 11. 07:16, vasárnap | Belföld
Forrás: mno.hu/MTI

Átadták a Nobel-díjakat

Átadták a Nobel-díjakat

XVI. Károly Gusztáv svéd király szombaton Stockholmban nyújtotta át az idei kitüntetetteknek a Nobel-díjakat.

A meghívott vendégek ujjongásban törtek ki, amikor az uralkodó átnyújtotta az irodalmi díjat a kerekes székhez kötött 80 éves Tomas Tranströmer svéd költőnek. A ceremónia másik megindító pillanata az volt, amikor Claudia Steinman a férje helyett vette át a kitüntetést. A megosztott orvosi Nobel-díj egyik kitüntetettje, a kanadai Ralph Steinman pár nappal azelőtt halt meg rákbetegségben, hogy a stockholmi bizottság kihirdette döntését. Jóllehet a szabályok értelmében Nobel-díjat csak élő személy kaphat, a testület ezúttal kivételt tett. Arra hivatkozott, hogy az idei orvosi Nobel-díjasok kiválasztásakor nem volt tudomása Steinman haláláról.

A kanadai tudóssal együtt az amerikai Bruce Beutler és a luxemburgi Jules Hoffman kapta az orvosi díjat az immunrendszerrel kapcsolatos felfedezésekért. A kémiai Nobel-díjat az izraeli Dan Sehtman érdemelte ki a korábban lehetetlennek tartott kvázikristályok felfedezésével. Fizikai Nobel-díjat vehetett át a svéd királytól három amerikai tudós: Saul Perlmutter, Brian Schmidt és Adam Riess, akik igazolták, hogy a világegyetem gyorsuló ütemben tágul. A közgazdasági Nobel-díjat két amerikai, Christopher Sims és Thomas Sargent vehette át.

A Nobel-díjakat minden évben december 10-én, a díjalapító Alfred Nobel halálának évfordulóján adják át Stockholmban. A Nobel-békedíj átadásának helyszíne a norvég főváros, Oslo. Ezt az elismerést az idén három nő – Ellen Sirleaf-Johnson libériai államfő, Leymah Gbowee, a nők jogaiért küzdő libériai aktivista, valamint Tavakkul Karman jemeni polgárjogi harcos, a rezsimellenes felkelés egyik kulcsfigurája – kapta és vette át szombaton a norvég királyi család és a kormány jelenlétében.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Május 15. 07:54, péntek | Belföld

Magyar Péter: megtörtént a minisztériumi átadás-átvétel

Megtörtént a minisztériumi átadás-átvétel, teljes körű vizsgálat indul minden területen - jelentette be Magyar Péter miniszterelnök csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón.

2026. Május 15. 07:52, péntek | Belföld

Orbán Anita az orosz nagykövetnek: elfogadhatatlan, hogy a magyarok által lakott Kárpátalját is támadják

Orbán Anita külügyminiszter Oroszország budapesti nagykövetének azt mondta, Magyarország számára teljességgel elfogadhatatlan, hogy most már a magyarok által lakott Kárpátalját is támadják.

2026. Május 15. 07:51, péntek | Belföld

A kormány 575 millió liter üzemanyagot szabadít fel a biztonsági kőolajtermék-készletből

A gazdasági és energetikai miniszter elrendelte 150 millió liter 95-ös kísérleti oktánszámú motorbenzint és 425 millió liter motorikus gázolaj felszabadítását a kőolajtermékek biztonsági készletéből.

2026. Május 14. 14:00, csütörtök | Belföld

Gajdos László: leállítják a védett erdők kitermelését, és szigorítják az ipari szankciókat

Leállítják a védett erdők kitermelését, és szigorítják az ipari szankciókat - írta Gajdos László élő környezetért felelős miniszter szerdán Facebook oldalán.