Városlista
2026. április 13, hétfő - Ida

Hírek

2012. Február 11. 15:05, szombat | Belföld
Forrás: mno.hu/MTI

Veszélyben a tündérrózsa

Veszélyben a tündérrózsa

Kiapadt a Sebes-Körösbe torkolló Pece-patak meleg vizű forrása, emiatt a térségben egyedülálló módon fennmaradt hévízi tündérrózsa is veszélybe került a Nagyvárad közelében lévő fürdőhelyeken.

A Félixfürdőnél (Baile Felix) eredő Pece-patakot magában foglaló Bihar megyei természetvédelmi területért felelős nagyváradi Körösvidéki Múzeum tájékoztatása szerint a Nagyvárad közelében található Püspökfürdő (Baile 1 Mai) nagy tavának vize a forrás elapadása miatt csaknem egy méterrel csökkent, hőmérséklete pedig több mint 20 Celsius-fokot esett – 32-ről 10-11 fokra.

A föld alatti termálvíztelep szintje a 2008-ban mérthez képest mintegy négy métert csökkent, ennek következménye a patak és a tó vizének apadása – írta a Krónika című kolozsvári napilap. A múzeum szakemberei szerint az előállt helyzet elsődleges okozója az, hogy a Nagyváradon és környékén az utóbbi években épült hotelek és panziók gyakorlatilag mindegyike illegálisan fúrt kutakból nyeri a termálvizet a saját vízhálózata, illetve medencéje számára.

A tündérrózsa különlegessége, hogy trópusi növény, ugyanakkor a mérsékelt égövi körülmények között is virágzik, megfelelően meleg vizű tavakban. A nílusi tündérrózsa Európában egyetlen természetes előfordulási helye a Pece-patak hőforrások táplálta vize. A püspökfürdői tündérrózsáról a Nagyváradot Pece-parti Párizsnak is nevező Ady Endre verset írt Pusztul a lótusz címmel a múlt század elején. Akkoriban az adott okot aggodalomra, hogy az állatok lelegelik a különleges növényt.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Április 12. 22:58, vasárnap | Belföld

Történelmi részvétel mellett nyert a Tisza Párt, új korszak kezdődhet Magyarországon

Óriási fölénnyel, minden bizonnyal kétharmados többséget szerzett a Tisza Párt.

2026. Április 12. 22:57, vasárnap | Belföld

Orbán Viktor: gratuláltam a győztes pártnak

2026. Április 12. 22:56, vasárnap | Belföld

Választás 2026 - Dobrev Klára lemondott a DK elnöki tisztségéről

Dobrev Klára és a Demokratikus Koalíció (DK) teljes elnöksége lemondott vasárnap éjjel, miután a párt nem szerzett mandátumot az országgyűlési választáson.

2026. Április 12. 08:14, vasárnap | Belföld

Megkezdődött a választás, máris született egy rekord

A vasárnapi országgyűlési képviselő-választáson reggel 7 óráig a szavazásra jogosultak 3,46 százaléka adta le szavazatát a Nemzeti Választási Iroda (NVI) adatai szerint.