Képek | Közélet
Trianoni emlékmű avatása Mórichidán
2017-06-05 18:49:51
2017. június 4. napján Mórichida község Önkormányzata Trianoni emlékművet avatott fel. Az emlékművet-melynek alkotója Kránitz József- Gyopáros Alpár országgyűlési úr ajánlotta fel a településnek. Ahogy országgyűlési képviselő úr megfogalmazta: „ Hol is lenne méltóbb helyen, mint egy olyan településen, ahol erdélyi székely magyar származású a polgármester”.
Az avató ünnepség az evangélikus templomban kezdődött, ahol Bakai Beatrix lelkész asszony mondott istentiszteletet.
Ezt követően került sor az emlékmű felavatására, megáldására a település „Emlékparkjában”.
Az ünnepséget megtisztelte jelenlétével Schöpflin György professzor úr, a FIDESZ Magyar Polgári Szövetség európai parlamenti képviselője, Gyopáros Alpár úr, a település országgyűlési képviselője, Széles Sándor úr a Győr-Moson-Sopron megyei Kormányhivatal kormánymegbízottja, dr. Gulyás Zoltán úr a Győr-Moson-Sopron Megyei Közgyűlés tagja, Németh László úr, a Téti Járási Hivatal hivatalvezetője. Elfogadták az önkormányzat meghívását a szomszédos települések polgármesterei, önkormányzati képviselői, a téti kistérség polgármesterei, a Téti Rendőrörs dolgozói, a helyi civil szervezetek vezetői, Mórichida község Önkormányzatának dolgozói és a település lakossága.
László Attila polgármester személye, szívből szóló szavai után az emlékművet Schöpflin György európai parlamenti képviselő, László Attila polgármester és az alkotó, Kránitz József leplezték le, majd Bakai Beatrix lelkész asszony áldotta meg.
A megáldott emlékmű előtt Kránitz József az emlékmű alkotója mesélte el, miért éppen ilyen témájú emlékművet készített, mi az emlékmű története.
Az ünnepi beszédet Schöpflin György a FIDESZ Magyar Polgári Szövetség Európai Parlamenti Képviselője mondta. Köszöntő beszédében külön kitért arra, hogy a fiatalokon a sor, hogy ismerjék meg e nevezetes történelmi eseményt és vigyék tovább őseink küzdelmét.
Az ünnepi beszéd után a Lázsiás énekegyüttes és citerazenekar, a Marcal-Menti Kórus műsorát hallhatták a jelenlévők, majd Bodnár Viola és Sipos Gergő általános iskolai tanulók előadásában hangzott el Wass Albert és Alföldi Géza egy-egy verse.
Ahogy László Attila polgármester beszédében elmondta: „ Az emlékmű emlékeztetni fog nap mint nap arra, bárhogy is akarták a győztes hatalmak ,öntudatunkat, méltóságunkat nem tudták földbe döngölni. A magyarság 97 éve emlékezik, 97 éve őrzi és vállalja büszkén magyarságát, múltját, hagyományait, az elszakított területeken élő magyarokkal való rokonságát.
Az ünnepség záró gondolatai felhívták a figyelmet arra, hogy június 4-én minden évben emlékeznünk kell és ünnepelnünk összetartozásunkat, de csak egy napig, aztán pedig az év többi napján cselekednünk kell hazánkért, nemzetünkért,-együtt, közösen!
Németh Dóra
aljegyző